המדריך השלם לחכם בשמש

מה זה SPF?

SPF – Sun Protection Factor – המדד הנפוץ ביותר לקביעת ההגנה של תכשירי הגנה מהשמש, המסייע לנו לחשב לכמה זמן נהיה מוגנים כאשר אנחנו נחשפים לשמש.

לדוגמא, spf 30  יאפשר לנו לשהות בשמש 30 פעמים יותר (פי 30 הכוונה) ממה שבדרך כלל היינו יכולים לפני שהיינו נשרפים ללא הגנה.

אך אל תטעו! מדובר על חישוב תיאורטי בלבד וכל סוג עור הוא שונה ומגיב בצורה וברמה שונה לחשיפה לשמש.

פיזי או כימיקלי?

פיזיקלי \ מינרלי-  מסנני קרינה פיזיקליים מכילים מרכיבים מינרלים פעילים (כגון: Zinc Oxide ו- Titanium dioxide) אשר יוצרים שכבת מגן על גבי העור כדי להגן עליו מפני קרינת UV. הוא פחות סותם נקבוביות ולכם מתאים יותר לשימוש לבעלי העורות הרגישים ולאנשים עם נטיה להיפר-פיגמנטציה או לגידולים קדם סרטניים וסרטניים.

כימי \ אורגני – מכיל מרכיבים (כגון: oxybenzone, octinoxate, octisalate ,avobenzone) אשר סופגים קרני UV וגורמים לתגובה כימית אשר מפרקת את הקרינה והיא משתחררת בצורה של חום לאוויר לפני שהיא גורמים לנזק. המרקם של קרמי הגנה כימיים קליל יותר מאחר והקרם נספג לתוך העור ולא יושב מעליו כמו הקרם הפיזיקלי ולכן הוא גם נעים יותר ונוח יותר למריחה.

מה ההבדל בין קרם הגנה water resistant לתכשיר water proof?

תכשיר water resistant שומר על ה־SPF המוצהר שלו אחרי 40 דקות של חשיפה למים. תכשיר water proof שומר על ה־SPF המוצהר שלו גם 80 דקות אחרי החשיפה למים. לכן, עבור אנשים העוסקים בפעילות ספורטיבית, שוחים או נוטים להזעה, מומלץ להשתמש בתכשירים שהם water proof. שימו לב כי גם את קרמי ההגנה האלו יש לחדש כל שעתיים לערך.

מה זה UV ולמה יש בכלל A  ו-B?

(UV קרינה אולטרה סגולה) – היא קרינה אלקטרו מגנטית בעלת אורך גל קצר מזה של אור נראה. פירוש השם אולטרה בלטנית הוא מעבר, סגול הוא הצבע בעל אורך הגל הקצר ביותר בטווח אורכי הגל של האור הנראה לעין האנושית. קרינה מסוג זה מתחלקת לקטגוריות A ו-B עליהם נדבר ממש בעוד שנייה.

בגדול, כאשר מדברים על קרינת השמש מדובר בשני סוגי קרינה: UVA (אורך גל ארוך) ו-UVB (אורך גל קצר יותר).

UVA – קרניים החודרות לשכבות העמוקות ביותר של העור משבשות את מבנה התא וגורמות לפיגמנטציה, מלנומה והופעתם של קמטוטים.

UVB- קרניים הפוגעות בשכבה החיצונית של העור וגורמות לכוויות שמש וסרטן.

ויש גם UVC אך זו קרינה שקרניה אינן מגיעות לכדור הארץ, אלא מתפזרות באטמוספירה.

קרינת HEV:

(HEV High Energy Visible Light)- קרינת אור כחול היא הקרינה אשר נפלטת מהפלאפונים שלנו, טאבלטים, מחשבים ניידים ונייחים והרשימה עוד ארוכה..

מחקרים הראו כי חשיפת יתר \ חשיפה ממושכת לאור כחול מאיצה את הליך ההזדקנות של העור, מחמירה מראה של קמטים וקמטוטים, גורמת להופעתם של קמטים וקמטוטים חדשים ואף גורמת להיפר-פיגמנטציה.

העור הכחול מאיץ את תהליך החמצון הידוע לשמצה הגורם לדלקת ופוגע במחסום ההגנה הטבעי של העור מה שבסופו של דבר מזרז את תהליך ההזדקנות של העור.

קרינה IR (אינפרה אדום) –

קרני ה-Infrared (ובקיצור IR) אלו יוצרות נזקים ברמה המשפיעה על אנרגיית התא מה שיכול להשפיע על אלסטיות העור, על הלחות שבו – ובכך להשפיע על הזדקנות העור. כמו כן, יכולה להיווצר השפעה על ה-DNA של התא, מה שיכול ליצור, בשלב מסוים, מוטציות המתקשרות לסוגים שונים של מחלת הסרטן. את סוג הקרינה הזו אפשר אפילו להרגיש בחורף כאשר השמש יוצאת לזמן קצר, קרינה זו קיימת בכל ימות השנה, ולמעשה, 50% מקרינת השמש היא קרינת IR.

כללי אצבע לחכמים המתחילים:

ח- חיפוש צל – בישראל ישנם כ-300 ימי שמש בשנה, אנחנו חשופים לקרינת שמש גם בצל ובכל עונות השנה – קרני השמש מוחזרות  אלינו מהחול, מהמים ובחורף קרני השמש חודרות גם מבעד לעננים.
כ- כובע – רצוי רחב שוליים על מנת שיגן גם על האוזניים – ואתם כבר יודעים שאנחנו אוהבת את ה SUNWAY- שלנו שמכיל בתוכו גם מסנן קרינה 50.
ם- משקפי שמש – שימו לב, משקפי שמש צריכות להיות לא רק אופנתיות אלא גם מגינות. שימו לב כי אין קשר בין רמת הכהות של העדשה לבין ההגנה שהיא מספקת בחרו בעדשות עם 100% חסימת קרינת UVA או 400% חסימה של קרינת UV.
ב- ביגוד – יש לשמור על על הכתפיים ואזור החזה ובמידת האפשר אף להשתמש בבגדים המכילים בתוכם מסנן קרינה
ש- שעות בטוחות – 10-16 טווח השעות בהן רצוי להימנע מחשיפה לשמש בעונת הקיץ (לפי אתר האגודה למלחמה בסרטן)
מ- מסנן קרינה – אל תשכחו כי יש למרוח את קרם ההגנה 30 דקות לפני החשיפה לשמש ולחדשו כל שעתיים. כמו כן, שימו לב כי באין הוראה אחרת על האריזה ובאחסנה נכונה (הכוונה לא בתוך הרכב בחום הלוהט של אוגוסט) קרם ההגנה פג תוקף לאחר 2-3 שנים אך ההמלצה שלנו היא לחדש את קרם ההגנה בכל שנה. נקודה נוספת, כאשר אתם מחפשים מסנן קרינה יש לחפש את אחד שרשום עליו ספקטרום רחב טווח \ הגנה – SPF מתייחס רק להגנה מקרני UVB  וכאשר מדובר על ספקטרום רחב מדובר גם על קרינת UVA .
ש- שתייה – אין כמו ה- camelbak האהוב שלנו שהופך את השתיה לחוויה.
אין תמימות דעים מוחלטת לגבי כמות המים שאנחנו צריכים לצרוך ביום, אך לפי הערכות הכמות הממוצעת היא 3.7 ליטר ליום לגברים ו-2.7 ליטר ביום לנשים.

מה זה שיזוף?

שיזוף הוא מנגנון הגנה של הגוף מפני נזקי קרינת השמש. כאשר קרני השמש פוגעות בעור הוא מייצר מלנין, הגורם למראה עור שזוף. שיזוף הוא סימן לפגיעה ב DNA של תאי העור, כתוצאה מחשיפה לא מבוקרת לשמש העלולה לגרום לסרטן.
כ-70% מנזקי השמש נגרמים כתוצאה מחשיפה יומיומית לשמש משך כל עונות השנה ולא דווקא בעת בילוי בשפת הים, בריכה, טיול וכו’.
כמו כן, השמש אחראית לכ- 90% מסימני ההזדקנות המוקדם של העור.

איזה תכשירי הגנה ניתן למצוא בבוטיק?

1. שייר ריפיינינג פלואיד

2. פריזמה פרוטקט

3. דינמיק סקין ריקוברי

4. פיור לייט

5. טוטאל אי קר

6. סקין פרפקט פריימר

7. סולאר דיפנס בוסטר

8. פרוטקשן ספורט

9. פרפקטינג פרוטקשן

10. מסנן קרינה מינרלי

11. פודרת הגנה מינרלית

זקוקה לייעוץ מקצועי? פני עכשיו לצוות בוטיק קיסו ונשמח לעמוד לרשותך!